TR EN

BAKLAVANIN DUAYENİNDEN AKADEMİK TATLAR

Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kongre Merkezi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Bolu Rotary Kulübü’nün organizasyonu olarak gerçekleştirilen Gıda Konferansı’na katılan Nadir Güllü’yü, aralarında Gıda Mühendisliği Fakültesi öğrencilerinin ve öğretim görevlilerinin de olduğu yaklaşık 300 öğrenci dinledi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Doç. Dr. İbrahim Çakır’ın “Gıda Güvenliği” konulu sunumunun ardından kürsüye gelen Nadir Güllü, Karaköy Güllüoğlu’nun kuruluş öyküsünü bir sunum eşliğinde anlattı. Geçlerin yoğun ilgi gösterdiği sunum sırasında renkli görüntüler de oluştu. Nadir Güllü, baklava yeme usulünü iki öğrenci eşliğinde uygulamalı olarak gösterdi.

Gıda güvenliği, Karaköy Güllüoğlu’nun başarısındaki temel ilkeler, bünyelerinde görevli gıda mühendisleriyle birlikte yapılan akademik çalışmalar sonucu üretilen özel ürünler ve pazarlama konusundaki uygulamalarını kendine özgü üslubu ile anlatan Nadir Güllü, öğrencilerden gelen sorulara da yanıt verdi. Yapılan mini yarışma ile sorulan sorulara doğru yanıt veren öğrencilere baklava hediye edildi. Konferansa yoğun ilgi gösteren öğrenciler, Nadir Güllü ile fotoğraf çektirmek için sıraya girdiler.

Etkinliği organize eden Bolu Rotary Kulübü Dönem Başkanı Enver Günay, şimdiye kadar üniversitede düzenlenen en etkili konferansa imza attıklarını belirterek öğrencilerin de en yüksek seviyede katılım gerçekleştirdiklerini söyledi. Günay, Nadir Güllü’ye katkılarından dolayı plaket verdi.

Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, akşam da Bolu Rotary Kulübü üyesi iş adamlarıyla birlikte akşam yemeği yedi.

Karakoy Kurumsal Karakoy Kurumsal Karakoy Kurumsal Karakoy Kurumsal Karakoy Kurumsal Karakoy Kurumsal Karakoy Kurumsal Karakoy Kurumsal